یکشنبه , 31 تیر 1403 - 6:13 بعد از ظهر

آمپول نوروبیون چیست؟ فواید، زمان تزریق و عوارض نوروبیون

آمپول نوروبیون یک نوع تزریقی از مکمل نوروبیون است که توسط شرکت‌های مختلف داروسازی ساخته شده و به بازار عرضه می‌شود. این آمپول حاوی برخی از ویتامین‌های گروه B است و به عنوان درمان کمبود آهن، سوزش و التهاب پوست، اختلالات عصبی و خستگی مفرط تجویز می‌شود. نوروبیون همانند هر داروی دیگری، دارای عملکرد های مختلف در بدن است؛ اما در مورد این دارو می توانیم بگوییم که عوارض جانبی خاص و قابل توجهی ندارد، تنها در برخی موارود ممکن است برای افراد، عوارضی همچون آلرژی را به وجود آورد. به این ترتیب، در صورت وجود هرگونه علائم ناخوشایند پس از تزریق آمپول نوروبیون، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

مصرف آمپول نوروبیون معمولاً محدودیت سنی دارد و برای افراد زیر 14 سال توصیه نمی‌شود. همچنین، مصرف آن باید با توجه به توصیه پزشک صورت بگیرد تا با داروهای دیگری که شما ممکن است در حال مصرف آنها باشید، تداخل نداشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل آمپول نوروبیون و موارد مصرف آن بپردازیم. البته توجه داشته باشید که مطالب این بخش، صرفا جهت آگاهی از خواص و ماهیت این آمپول بوده و به منظور درمان های قطعی و اصولی، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین، مصرف این دارو بدون تجویز پزشک نیز توصیه نمی شود.

آمپول نوروبیون چیست؟ فواید، زمان تزریق و عوارض نوروبیون

آمپول نوروبیون چیست؟

آمپول نوروبیون یک آمپول تقویتی است که شامل ویتامین‌های گروه B مانند B12، B6 و B1 است. نوروبیون در حمایت، ترمیم و بازسازی اعصاب، دارای نقش بسیار مهمی است.

از مهم ترین مزایای این نوع آمپول، می توانیم به بالا رفتن سرعت انتقال پیامهای عصبی، بهبود و التیام درد، بازسازی سریع عصب های آسیب دیده و کمک به درمان بیماران دارای اعتیاد به مواد الکی و افراد دیابتی است.

مقادیر درمانی آمپول نوروبیون شامل ۱۰۰ میلی‌ گرم ویتامین B1، ۱۰۰ میلی ‌گرم ویتامین B6 و ۱۰۰۰ میکروگرم ویتامین B12 است. استفاده از این دارو در سراسر دنیا مرسوم بوده و زنان نیز بیشترین مصرف این دارو را دارند.

انواع نوروبیون

نوروبیون به دو شکل تزریقی و قرص در دسترس است. نوع تزریقی این دارو شامل متیل کوبالامین با دوز ۱۰۰۰ میکروگرم، ویتامین B6 (پیریدوکسین) با دوز ۱۰۰ میلی‌گرم و نیکوتین آمید با دوز ۱۰۰ میلی‌گرم است.

در صورت مصرف قرص نوروبیون، نباید آن را بشکنید یا بجوید؛ بلکه باید با یک لیوان آب کامل قورت دهید. همچنین، نوروبیون تزریقی باید توسط پزشک به شما تجویز شود و به هیچ عنوان نباید آن را به صورت خودسرانه مصرف کنید. بات توجه به این که استفاده از نوروبیون به عنوان یک داروی تقویتی بسیار مرسوم است، متاسفانه موارد مصرف بیش از حد و بدون تجویز پزشک مشاهده می شود که در بلند مدت می تواند با مشکلات و عوارض جانبی مختلفی همراه باشد.

انواع نوروبیون

فواید و عوارض تزریق آمپول نوروبیون

از مهمترین فواید آمپول نوروبیون، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بهبود عملکرد سیستم عصبی و بالا رفتن سطح انرژی بدن
 • بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی
 • بهبود کارایی مغز و حافظه
 • حفظ و بهبود عملکرد سلول‌های عصبی
 • کمک به فرایند تشکیل سلول‌های خونی و سلامت سیستم عصبی محیطی

آمپول نوروبیون حاوی ترکیبات ویتامین B6 و متیل کوبالامین و نیکوتین آمید است. این ترکیبات می‌توانند به تقویت سیستم عصبی و بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک کنند.

همان طور که گفتیم، نوروبیون حاوی ویتامین B1 یا تیامین است. این ویتامین نقش مهمی در عملکرد بخش های مختلف بدن دارد. نوروبیون می تواند در جذب و هضم مواد غذایی تاثیر داشته باشد. همچنین باعث عملکرد بهتر دستگاه گوارش نیز می شود. کمبود ویتامین B1 می‌تواند منجر به بروز بیماری‌ها و عوارض جدی در بدن شود.

فواید و عوارض تزریق آمپول نوروبیون

نحوه نگهداری آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون باید به درستی نگهداری شود تا از شرایط محیطی بر روی آن تاثیر نگذارد و ترکیبات موجود در آن حفظ شوند. در ادامه توصیه هایی برای نگهداری آمپول نوروبیون را ارائه می‌کنیم:

 1. آمپول نوروبیون را در محیط خشک و خنک نگه دارید. ایده آل ترین شرایط برای نگهداری این دارو در دمای اتاق یا در یخچال با دمای بین 2-8 درجه سانتیگراد است.
 2. آن را از نور مستقیم خورشید و حرارت شدید دور نگه دارید. ممکن است نور و حرارت آمپول را تحت تأثیر قرار داده و کیفیت دارو را پایین بیاورد.
 3. در صورتی که باقیمانده آمپول نوروبیون را نمی‌خواهید مصرف کنید، آن را با دقت دور بیندازید.
 4. قبل از استفاده از آمپول نوروبیون، تاریخ انقضای آن را بررسی کنید. از آمپولی که تاریخ گذشته است، استفاده نکنید.

نحوه تزریق عضلانی آمپول نوروبیون

تزریق آمپول نوروبیون به صورت عضلانی می تواند انجام شود. برای تزریق در عضله، می‌توانید با توجه به مراحل زیر اقدام کنید:

 • قبل از تزریق، اطمینان حاصل کنید که دارو را به درستی نگهداری کرده اید و تاریخ انقضای آن گذشته نشده است.
 • دست خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید یا از یک محلول ضدعفونی کننده استفاده کنید. همچنین دستکش پزشکی استفاده کنید.
 • آمپول را از جعبه خارج کنید و اطمینان حاصل کنید که محتوای آن تمیز و بدون آلودگی است.
 • با استفاده از الکل، ناحیه تزریق را تمیز کنید و سپس خشک کنید.
 • سر آمپول را بچرخانید تا محتویات آن به سمت پایین رفته و هوا از آن خارج شود.
 • سوزن مناسبی را روی سر آمپول قرار دهید و به طور محکم فشار دهید تا به درستی در آمپول وارد شود.
 • مقدار مناسبی از دارو را به صورت عضلانی و به آرامی تزریق کنید.

نحوه تزریق عضلانی آمپول نوروبیون 

عوارض تزریق نوروبیون در سرم

آمپول نوروبیون معمولاً به صورت تزریق وریدی از طریق سرم انجام می‌شود. برخی افراد ممکن است پس از تزریق نوروبیون در سرم، عوارض زیر را تجربه کنند:

حساسیت: در برخی افراد ممکن است حساسیت نسبت به نوروبیون یا هر یک از مواد تشکیل دهنده‌اش وجود داشته باشد که می‌تواند به علائمی مانند خارش، تورم یا آنافیلاکسی (واکنش آنافیلاکتیک) منجر شود. در صورت تجربه هر یک از این عوارض، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ناراحتی معده: بعضی از افراد ممکن است پس از تزریق نوروبیون در سرم، ناراحتی های معده مانند درد معده، تهوع یا استفراغ را تجربه کنند.

مسمومیت: در صورتی که نوروبیون، بیش از مقدار مجاز مصرف شود یا به طرز نامناسبی تزریق شود، ممکن است عوارضی مانند مسمومیت ایجاد شود. این عوارض ممکن است با تهوع و استفراغ نیز همراه باشند.

عوارض تزریق نوروبیون در سرم   

نوروبیون داخلی بزنیم یا خارجی؟

نوروبیون داخلی و نوروبیون خارجی هر دو در اصل حاوی ویتامین B1 (تیامین) هستند و برای تسکین علائم کمبود ویتامین B1 مانند اختلالات عصبی و عضلانی استفاده می‌شوند.دنوروبیون داخلی معمولاً به صورت تزریق وریدی (تزریق به داخل رگ‌ها) انجام می‌شود. با این روش، دارو به سرعت و به طور کامل در بدن توزیع می‌شود و اثرات آن به طور سریع‌تری مشاهده می‌شود. نوروبیون خارجی به صورت قرص‌ها و کپسول‌هایی در دسترس است که حاوی مقدار مشخصی از ویتامین B1 هستند. این قرص‌ها و کپسول‌ها قابل استفاده خانگی هستند.

عوارض کمبود ویتامین های B که با تزریق نوروبیون جبران می شوند

کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند با علائم و عوارضی مانند ضعف عمومی، کمبود انرژی، اختلالات عصبی، عضلانی و دیگر علائم مربوط به عملکرد سیستم عصبی و عضلانی همراه باشد. با تزریق نوروبیون، که حاوی تیامین (ویتامین B1) است، می‌توان کمبود این ویتامین را جبران کرد.

در کلیه موارد، استفاده از نوروبیون باید تحت نظارت پزشک متخصص صورت گیرد. پزشک پس از ارزیابی شرایط و نیاز فرد، میزان و روش استفاده از نوروبیون را تعیین خواهد کرد.

عوارض کمبود ویتامین های B که با تزریق نوروبیون جبران می شوند 

موارد مصرف قرص نوروبیون و آمپول نوروبیون

نوروبیون به صورت قرص و آمپول در دسترس است، و هر دو نوع آن می‌توانند برای موارد مختلف مصرف شوند. اما مانند هر داروی دیگری، استفاده از نوروبیون نیز باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

معمولاً در صورتی که کمبود ویتامین B1 دارید، استفاده از قرص نوروبیون توسط پزشک تجویز می شود. مزیت قرص نوروبیون این است که می‌توان آن را به صورت دوره‌ای مصرف کرد.

اما آمپول نوروبیون معمولاً در شرایطی که کمبود ویتامین B1 شدیدتر است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق آمپول نوروبیون به صورت عضلانی یا وریدی انجام می‌شود و پزشک معالج تعیین می‌کند که کدام روش برای شما مناسب است.

بهترین زمان تزریق نوروبیون صبح است یا شب؟

بهترین زمان برای تزریق نوروبیون، به شرایط بدن و نوع نیاز به دارو، بستگی دارد. به همین دلیل، می توان گفت که تزریق این دارو هم در صبح و هم در شب می تواند موثر و مفید باشد.

در برخی از موارد ممکن است تزریق نوروبیون در صبح توصیه شود. این کار برای افزایش سطح انرژی و تمرکز در طول روز مفید خواهد بود. در موارد دیگر مانند بیماری‌هایی که با علائم عصبی شدید همراه هستند، تزریق نوروبیون در شب توصیه می‌شود.

بهترین زمان تزریق نوروبیون صبح است یا شب؟   

منع مصرف یا تداخلات دارویی نوروبیون

نوروبیون معمولاً به عنوان یک ویتامین B1 استفاده می‌شود و تداخلات دارویی یا منع مصرف خاصی ندارد. با این حال، بهتر است قبل از مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کنید.

آمپول نوروبیون را چند روز یکبار بزنیم؟

نوع استفاده و نیازهای هر فرد ممکن است باعث ایجاد تفاوت هایی در مصرف دوز های مختلف نوروبیون شود. اما برخی معیارهای عمومی برای مصرف نوروبیون شامل موارد زیر است:

 • در موارد شدید، ممکن است روزانه یک آمپول نوروبیون تزریق شود.
 • برای تاثیرات بلند مدت، معمولاً ۲-۳ آمپول نوروبیون در هفته تجویز می‌شود.
 • در شرایط خفیف‌تر، مصرف ۱-۲ آمپول نوروبیون در هفته می‌تواند کافی باشد.

در کل، مدت زمان پیشنهادی درمان با نوروبیون باید توسط پزشک تعیین شود.

آمپول نوروبیون برای چه سنی است؟

بر اساس استفاده‌های رایج نوروبیون، معمولاً این دارو برای افراد بالای 14 سال تجویز می‌شود. با این حال، برای اطلاع از شرایط مصرف دارو، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید. با مراجعه به پزشک، آزمایشات و معاینات مختلفی صورت می گیرد و مقدار نیاز به مصرف نوروبیون تعیین می شود. اما به طور کلی، مصرف نوروبیون برای افراد زیر 14 سال، توصیه نمی شود.

مطلب پیشنهادی

درصد خطای بیبی چک منفی

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه پزشکی می‌توان استفاده از کیت‌های تشخیص حاملگی یا بیبی چک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *