سه شنبه , 8 اسفند 1402 - 0:56 قبل از ظهر

درد کیسه صفرا کجاست

کیسه صفرا یک عضو توخالی کوچک در بدن انسان است که در سمت راست شکم، زیر کبد قرار دارد. این کیسه مایع زرد رنگی به نام صفرا را ذخیره می کند که توسط کبد تولید می شود. صفرا به هضم چربی ها در روده کوچک کمک می کند. کیسه صفرا حدود 5 سانتی متر طول و 3 سانتی متر عرض دارد. این کیسه دارای یک گردن باریک است که به مجرای صفراوی مشترک متصل می شود. مجرای صفراوی صفرا را از کیسه صفرا به روده کوچک منتقل می کند.

صفرا به طور مداوم توسط کبد تولید می شود، اما فقط زمانی که غذا وارد روده کوچک می شود، از کیسه صفرا آزاد می شود. صفرا به هضم چربی ها در روده کوچک کمک می کند. صفرا چربی ها را در قطرات کوچکی به نام امولسیون می شکند. این قطرات کوچکتر می توانند توسط آنزیم های گوارشی روده کوچک به راحتی جذب شوند. کیسه صفرا همچنین به تنظیم سطح کلسترول در خون کمک می کند. صفرا کلسترول را از کبد خارج می کند و به روده کوچک منتقل می کند.

این مطلب به منظور افزایش آگاهی مخاطب قرار داده شده و به هیچ عنوان نباید مبنای تصمیمات مهم مرتبط با سلامتی قرار گیرد. پس حتما باید به پزشک و متخصص مراجعه شود.

درد کیسه صفرا چگونه است

درد کیسه صفرا معمولاً در منطقه بالای شکم، در قسمت راست زیر آرنج و نزدیک به پهلوها احساس می‌ شود. این درد ممکن است به صورت ناگهانی یا به صورت مزمن و مداوم باشد. در برخی موارد، درد می ‌تواند به سمت پشت یا به طرف سر شانه راست و گردن گسترش یابد. درد کیسه صفرا معمولاً با خوردن غذاهای چرب یا پرادویه تشدید می‌ شود. این درد ممکن است همراه با حالت تهوع، استفراغ و تب باشد.

درد کیسه صفرا معمولاً به دلیل سنگ کیسه صفرا ایجاد می‌ شود. سنگ کیسه صفرا توده های سختی هستند که از کلسترول، نمک های صفراوی یا ترکیبی از این دو تشکیل می شوند. سنگ کیسه صفرا می تواند باعث انسداد مجاری صفراوی شود. این انسداد می تواند باعث درد و سایر علائم شود.

در برخی موارد، درد کیسه صفرا می تواند به دلیل التهاب کیسه صفرا ایجاد شود. التهاب کیسه صفرا نوعی عفونت است که کیسه صفرا را درگیر می کند. التهاب کیسه صفرا می تواند باعث درد، تب و سایر علائم شود. اگر درد کیسه صفرا دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی و آزمایشات تشخیصی، علت درد را تعیین کند.

درمان درد کیسه صفرا به علت آن بستگی دارد. اگر درد کیسه صفرا به دلیل سنگ کیسه صفرا ایجاد شده باشد، ممکن است پزشک داروهایی برای کمک به دفع سنگ تجویز کند. اگر سنگ کیسه صفرا دفع نشود، ممکن است نیاز به جراحی برداشتن کیسه صفرا باشد. اگر درد کیسه صفرا به دلیل التهاب کیسه صفرا ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی برداشتن کیسه صفرا باشد.

عفونت کیسه صفرا چه علائمی دارد

عفونت کیسه صفرا « Cholecystitis »  نوعی التهاب کیسه صفرا است. علائم عفونت کیسه صفرا عبارتند از:

 • درد شدید در قسمت بالای شکم، معمولاً در سمت راست
 • تب
 • حالت تهوع و استفراغ
 • بی اشتهایی
 • تعریق
 • یرقان «زردی پوست و چشم ها»

در برخی موارد، عفونت کیسه صفرا می تواند باعث پارگی کیسه صفرا شود. پارگی کیسه صفرا یک عارضه جدی است که می تواند منجر به عفونت شدید شود. اگر علائم عفونت کیسه صفرا را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی و آزمایشات تشخیصی، علت درد را تعیین کند.

درمان عفونت کیسه صفرا معمولاً شامل آنتی بیوتیک و استراحت است. در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی برداشتن کیسه صفرا باشد. در اینجا چند نکته برای کمک به پیشگیری از عفونت کیسه صفرا آورده شده است:

 • وزن سالم خود را حفظ کنید.
 • از خوردن مقادیر زیاد چربی اشباع و کلسترول خودداری کنید.
 • ورزش منظم داشته باشید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت کیسه صفرا هستید، باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

در برخی موارد، عفونت کیسه صفرا می تواند باعث پارگی کیسه صفرا شود. پارگی کیسه صفرا یک عارضه جدی است که می تواند منجر به عفونت شدید شود. درد کیسه صفرا معمولاً با خوردن غذاهای چرب یا پرادویه تشدید می‌شود. این درد ممکن است همراه با حالت تهوع، استفراغ و تب باشد.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

پایین بودن پلاکت خون در کودکان

پایین بودن پلاکت خون در کودکان

تقریبا همه با اهمیت پلاکت طبیعی خون آشنایی دارند. از مهمترین وظایف پلاکت خون، جلوگیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *