دوشنبه , 7 اسفند 1402 - 2:57 بعد از ظهر

تعداد دندان های انسان

 

یکی از سوالاتی که دوران دبستان یا به عنوان پرسش اطلاعات عمومی از همه ما پرسیده می­شد، تعداد دندان های انسان بوده است. دندان­ها عضو مهمی در گوارش انسان محسوب می­ شوند، چراکه با جویدن غذا امکان هضم آن فراهم می­ شود. همچنین نقش پررنگی در زیبایی لبخند شما دارد. در این نوشته به بررسی دقیق این پرسش که تعداد دندان­های انسان چقدر است می ­پردازیم و انواع دندان­ها را بررسی می­ کنیم.

تعداد دندان های انسان بزرگسال چند عدد است؟

هنگامی که می­ خواهیم تعداد دندان­های انسان را بررسی کنیم، بهتر است اینگونه سوال بپرسیم که تعداد دندان های انسان بالغ چه مقدار است؟ به طور کلی می­توان گفت که هر فرد بالغ دارای 32 دندان است. اما در دوران کودکی فرد تنها 20 دندان دارد. با رشد انسان و ورود از مرحله کودکی به نوجوانی در سن 12 سالگی، فک نیز بزرگتر شده و امکان گنجایش دندان­های بیشتر را دارد. در این سن تقریبا تمام دندان­های دائمی رشد کرده و از لثه بیرون آمده اند، اما دندان های عقل در سنین بالاتر رشد پیدا می­ کنند. دندان­های عقل معمولا در شمار تعداد دندان­های انسان محسوب نمی­ شود.

انسان چند دندان دارد؟

همانطور که گفته شد پاسخ کلی به پرسش”تعداد دندان­های انسان” 32 عدد است. اما برای بررسی دقیق تر آن بهتر است دندان­ها را بر اساس نام و نوع آن شمارش کنیم. دندان­های انسان بعضی شیری و بعضی دائمی هستند. در اینجا به بررسی هر دو نوع آن می­ پردازیم:

  • دندان­های شیری

همانطور که گفته شد، تعداد دندان­های انسان نابالغ یا به اصلاح کودک، 20 عدد است، یعنی 10 عدد در هر آرواره.  به این دندان­ها شیری گفته می­شود. اولین سری از دندان­های شیری که از لثه خارج می­شوند دندان­های پیش هستند. این دندان­ها به مرور می­افتند، از این رو دائمی محسوب نمی­شوند. همانطور که دندان­های پیش زودتر از بقیه از لثه خارج می­شوند، در حدود سن 6 سالگی این دندان­ها زودتر می­افتند. پس از مدتی، دندان­های دائمی جای این دندان­های شیری را می­گیرند. تقریبا تا سن 12 سالگی، تمامی دندان­های فرد دائمی هستند.

  • دندان­های دائمی

تعداد دندان­های دائمی انسان به تفکیک نام و کاربرد آن­ها به شکل زیر است:

  1. دندان­های پیش: این دندان­ها در جلوی فک قرار داشته شامل 8 عدد است که چهارتای آن در فک بالا و چهارتای آن در فک پایین هستند. شکل این دندان­ها موجب می­شود فرد به کمک آن بتواند غذا را بریده یا خرد کند.
  2. دندان­های نیش: تعداد این دندان­ها 4 تا است که دوتای آن در فک بالا و دوتای دیگر در فک پایین هستند. هر جفت از آن­ها دندان­های پیش را احاطه کرده اند. این دندان­ها تیزترین دندان­ها هستند و برای سوراخ کردن غذا کاربرد دارند.
  3. آسیای کوچک: تعداد 8 عدد هستند که پس از دندان­های نیش به صورت دوتایی قرار می­گیرند.
  4. آسیای بزرگ: بیشترین تعداد دندان­های انسان، به آسیای بزرگ تعلق دارد که مجموعا 12 عدد است.
  • دندان­های عقل

دو جفت دندان در فک­های بالا و پایین، در دهه سوم زندگی افراد یعنی میان 20 تا 30 سالگی شروع به خروج از لثه می­کنند. این دندان­ها سومین جفت از دندان­های آسیای بزرگ محسوب می­شوند و در شمارش تعداد دندان­های انسان، به­عنوان دندان دائمی محسوب می­شوند. با اینحال، در بعضی افراد، این دندان­ها موجب ایجاد مشکلات مختلف می­شود. از جمله فشار به دندان­های آسیای بزرگ هنگام خارج شدن از لثه که ایجاد درد می کند.

آیا ممکن است فرد بیشتر یا کمتر از 32 دندان داشته باشد؟

بیماری­ها و اختلالات مختلفی باعث می­ شود تعداد دندان­های انسان کم یا زیاد شود. در افرادی که دندان­های شیری آن­ها نمی افتد و دندان­های دائمی در کنار آن­ها ظاهر می ­شوند، تعداد دندان بیشتری در دهان دارند. در اصلاح به این اختلال پردندانی یا هیپردانتیا گفته می ­شود. عوارض مختلفی نیز ممکن است باعث شود تعداد دندان­های انسان بالغ کمتر از فرد عادی باشد. مثلا از دست دادن دندان بر اثر حادثه یا نهفتگی دندان. بیماری نهفتگی دندان معمولا برای دندان عقل رخ می ­دهد که بسیار شایع است. در این بیماری، دندان نهفته در مسیر خود از لثه خارج نشده و ممکن است در استخوان فک به وجود بیاید. افرادی که غذاهای ناسالم مصرف می ­کنند یا به سیگار اعتیاد دارند، بیشتر در خطر عوارض افتادن دندان هستند. توجه به سلامت دهان و دندان و پرهیز از نوشیدنی­های گازدار و البته سیگار و قلیان می­ تواند موجب جلوگیری از بروز چنین عوارضی برای دهان و دندان شود.

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

پایین بودن پلاکت خون در کودکان

پایین بودن پلاکت خون در کودکان

تقریبا همه با اهمیت پلاکت طبیعی خون آشنایی دارند. از مهمترین وظایف پلاکت خون، جلوگیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *