شنبه , 1 اردیبهشت 1403 - 8:38 قبل از ظهر

تسبیحات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) در اسلام و به ویژه در مذهب شیعه به عنوان یکی از ذکر های مهم شناخته می‌شود. تسبیحات حضرت زهرا (س) دارای فضیلت‌ها و آثار بسیاری است که بر تربیت روحی و معنوی افراد تاثیر مثبت دارند. این تسبیحات باعث ارتقاء ارتباط با خداوند و پاکسازی روح و ذهن مومنان می‌شوند. بر اساس روایتی که از زبان امیرالمؤمنین، این ذکر را پیامبر به حضرت زهرا(س) آموزش داد، طبق این روایت حضرت زهرا(س) که از زیادی کارهای روزانه به سختی افتاده بود، قصد داشت از پدرش خادمی برای خانه بخواهد، اما پیامبر در پاسخ به درخواست او، این تسبیح را به ایشان آموخت و آن را از هر خادمی بالاتر دانست و حضرت زهرا(س) از آموختن این تسبیح خرسند شد. تسبیحات حضرت زهرا شامل 34 مرتبه «اللَّه أکبر»، بعد 33 مرتبه «الحمد للَّه» و پس از آن 33 مرتبه «سبحان اللَّه» است که از تعقیب‏ هایى است که بعد از نمازهای پنجگانه خیلى سفارش شده است.

تسبیحات حضرت زهرا

معنای تسبیحات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) که از ترکیب سه عبارت “الله اکبر”، “الحمدلله” و “سبحان‌الله” است، به عنوان یک منظومه کوتاه و معنوی در اسلام شناخته می‌شوند. هر یک از این عبارات دارای معانی و ارتباطات عمیقی هستند. در زیر به معانی هر کدام از این تکرارها اشاره می‌کنیم:

الله اکبر

 •  الله اکبر به معنای خدا بزرگتر است .
 • تکرار الله اکبر برای نشان دادن عظمت و بزرگی خداوند است. این جمله بیانگر این حقیقت است که خداوند بی‌نهایت بزرگ‌تر و قدرتمندتر از هرچه در جهان است، همچنین این تکرار به معنای اعتراف به ناتوانی انسان‌ها است. انسان با گفتن الله اکبر به واقعیت این که خدا بزرگ‌تر از تمام مسائل و مشکلات دنیایی است، اعتراف می‌کند و خود را در حضور او کوچک می‌بیند.

الحمدلله

 • الحمد الله به معنای سپاس خداوند یا تمام حمد و سپاس به خداوند متعال تعلق دارد، است.
 • تکرار الحمد الله به تعبیر نعمت‌ها و برکاتی که خدا به بندگانش عطا کرده است، و تشکر و سپاس برای آن‌ها اشاره دارد، همچنین به معنای ترکیب بین تواضع و شکرگزاری است. انسان با گفتن الحمدلله به واقعیت این که هر چه در زندگی دارد از خداوند است، اعتراف می‌کند و برای آن نعمت‌ها سپاسگزاری می‌کند.

سبحان‌الله 

 • سبحان الله به معنای خداوند پاکیزه است یا خداوند از هر نقص و کمالی پاک است.
 • تکرار سبحان الله نشان‌دهنده پاکی و مقدسیت خداوند است. این جمله بیانگر این حقیقت است که خداوند از هر نقص، عیب و کمالی پاک و بی‌نقص است. در واقع اعتراف به عظمت خداوند و تجلیل از پاکی و مقدسیت او است. انسان با گفتن سبحان‌الله به واقعیت این که خداوند پاک و مقدس است، اعتراف می‌کند و از او تعظیم می‌کند.

در کل، تسبیحات حضرت زهرا (س) با این سه تکرار کوتاه، معانی عمیقی از عظمت، سپاسگزاری، تواضع و تجلیل از خداوند را بیان می‌کند و به عنوان یک وسیله‌ای برای تقویت ارتباط انسان با خداوند و ارتقاء روحیه و روحانیت او شناخته می‌شود.

معنای تسبیحات حضرت زهرا

فضیلت و آثار تسبیحات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) دارای فضایل و آثار مهمی است. در زیر به برخی از آن ها را شرح می دهیم:
 • ارتباط با خداوند: تسبیحات حضرت زهرا (س) به عنوان یک وسیله‌ای برای برقراری ارتباط نزدیک و صمیمی با خداوند معرفی می‌شوند. این تسبیحات باعث توجه به حضور الهی، تقویت ایمان و احساس ارتباط روحی با خدا می‌شوند.
 • تقویت روحانیت و ایمان: تکرار مداوم این تسبیحات باعث تقویت روحانیت، ایمان و اراده انسان می‌شود. این عمل معانی عمیقی از تواضع، اعتراف به عظمت خداوند و تشکر از نعمت‌ها را در دل انسان ایجاد می‌کند.
 • محو گناهان: به گفته روایات، تسبیحات حضرت زهرا (س) می‌تواند منجر به آمرزش گناهان و تمیز شدن روح انسان شود، به عبارتی این تسبیحات می‌توانند برای انسانان راهی برای پاک شدن از گناهان و ترمیم روحیه‌شان باشند.
 • دور کردن از شر و شیطان: تکرار تسبیحات حضرت زهرا (س) به انسان کمک می‌کند تا از تاثیرات منفی شیطان دور شد. این عبارات وسیله‌ای برای حفظ خود از تاثیرات منفی و ورود به فضایی پاک و مقدس می‌شوند.
 • تقویت همزمانی با نمازها: تسبیحات حضرت زهرا (س) به عنوان تکمیلی برای نمازهای واجب به شمار می‌روند، به این ترتیب، این تسبیحات می‌توانند کمک کننده‌ای در تقویت و تکمیل عبادات نمازی باشند.
 • پیشگیری از فراموشی و سستی: این تسبیحات باعث تمرکز ذهنی و شفافیت فکری می‌شوند و می‌توانند از فراموشی و سستی در انجام وظایف دینی و روزمره انسان جلوگیری کنند.
 • احساس آرامش و خوشایندی: تکرار تسبیحات حضرت زهرا (س) به انسان احساس آرامش، صفای روحی و خوشایندی می‌بخشد و می‌تواند به میانجی‌گری در از بین بردن استرس‌ها و نگرانی‌های روزمره کمک کند.
 • رسیدن به تفکر و تدبر: این تسبیحات باعث می‌شوند انسان به خود نگاه کرده و در معنای عمیق‌تری به مسائل زندگی و وجودش فکر کند. این تدبر می‌تواند منجر به ارتقاء معر

مطلب پیشنهادی

نمونه سوال دینی یازدهم با جواب

  در این مطلب به بررسی برخی از نمونه سوالات دینی یازدهم به همراه جواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار تصویری

عوامل موثر برمقاومت و طول عمر کانکس‌های پیش ساخته
آموزش الفبا همراه با شعر و جدول
درد دور ناف و سرطان
معرفی میخکوبی و نقش آن در ساخت و ساز
طراحی ویلا در تبریز برای سال ۱۴۰۳