چهارشنبه , 9 اسفند 1402 - 0:23 قبل از ظهر

همه چیز درباره برج ایفل (تاریخچه + سازنده)

برج ایفل، یکی از نمادهای بارز و مهم شهر پاریس و کشور فرانسه است. این برج در قلب شهر پاریس، در پارک چمپ دو مارس واقع شده و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مهم جهان شناخته می‌شود. برج ایفل توسط مهندس فرانسوی به نام گوستاو ایفل طراحی و ساخته شد. ساخت این برج در سال 1887 آغاز شد و در سال 1889 به پایان رسید. این برج در اصل، به عنوان بخشی از نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1889 ساخته شد و هدف اصلی آن نمایش قدرت صنعتی و فناورانه فرانسه بود.

این سازه، از فلزات سبکی مانند آهن و فولاد ساخته شده است. ارتفاع آن، در زمان ساخت حدود 300 متر بوده که آن را در آن زمان، به عنوان بلندترین ساختمان در جهان مطرح می کرد. برج ایفل در طبقات مختلفی تقسیم شده است که با استفاده از پله‌ها و آسانسورها قابل دسترسی هستند و یک نمایشگاه دائمی در طبقه اول برج نیز وجود دارد. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های این سازه بزرگ، اشاره می کنیم.

همه چیز درباره برج ایفل (تاریخچه + سازنده)

برج ایفل در کدام کشور است؟

برج ایفل در کشور فرانسه قرار دارد و در زمان ساخت، با مخالفت عمومی مواجه شد. برخی از هنرمندان و نویسندگان، این برج را بی‌ارزش و زشت می‌دانستند. اما با گذر زمان، برج ایفل به نمادی از شهر پاریس و فرانسه تبدیل شد و اکنون یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است. هر سال میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان، از این سازه بی نظیر بازدید می‌کنند.

از لحاظ معماری، برج ایفل با طراحی خاص و ساختاری منحصر به فرد، نمونه‌ای برجسته از دوران صنعتی است. این برج تا به امروز نمادی از آرمان‌ها و ایده‌های موجود در دوران ساخت آن می‌باشد و بخشی از تاریخ پاریس و فرانسه را نمایش می‌دهد.

برج ایفل در کدام کشور است؟

برج ایفل چندمین برج جهان است؟

برج ایفل، از زمان ساخت آن تا سال 1930 به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می شد؛ اما امروزه به عنوان 32 مین برج بلند جهان مطرح است. ارتفاع این برج 324 متر است که با احتساب آنتن تلویزیونی موجود بر فراز آن، محاسبه می شود.

برج ایفل از فلزات سبکی مانند آهن و فولاد ساخته شده است. در ساخت برج ایفل، از فولاد سبک استفاده شده است. این نوع فولاد به دلیل وزن سبک و قدرت بالا، امکان ساخت برج ایفل با ابعاد بزرگ را فراهم کرد، همچنین، در روند ساخت، استحکام و پایداری لازم را به آن ببخشد.

با توجه به اینکه برج ایفل در قرن نوزدهم ساخته شده است، استفاده از فولاد به عنوان ماده ساختمانی در آن زمان نوآورانه و جسورانه بود. همچنین، برج ایفل در طول زمان تعدادی بازسازی و تغییرات ساختاری نیز داشته است.

برج ایفل چندمین برج جهان است؟

نکات جالب در مورد برج ایفل

برج ایفل یکی از بناهای تاریخی و معروف جهان است و بسیاری از نکات جالب و جذاب در مورد آن وجود دارد. در ادامه، به نکات قابل توجه در مورد این برج، می پردازیم:

 1. ارتفاع: ارتفاع این برج، در زمان ساخت حدود 300 متر بود که آن را در آن زمان بلندترین ساختمان در جهان می‌ساخت. اما با این حال، ارتفاع فعلی برج ایفل با توجه به افزایش ساختمان‌های بلند در سراسر جهان، خیلی برجسته نیست.
 2. وزن: وزن برج ایفل در حدود 10 هزار تن است. این وزن به دلیل استفاده از مواد سبک مانند فولاد، نسبتا کمتر از آن چیزی است که باید باشد.
 3. تعداد پله‌ها: برج ایفل دارای 1665پله است که می‌توان با استفاده از آن‌ها به طبقات مختلف برج دسترسی یافت. اما برای عموم مردم، استفاده از تمام پله‌ها قابل دسترسی نیست و اکثر بازدیدکنندگان از آسانسور استفاده می‌کنند.
 4. نورپردازی: هر شب، برج ایفل با نورپردازی ویژه‌ای تزئین می‌شود. استفاده از انواع نورها و رنگ‌ها باعث می‌شود که برج ایفل به یک طرح بصری فوق‌العاده تبدیل شود و جذابیت بیشتری برای بازدیدکنندگان داشته باشد.
 5. تعداد بازدیدکنندگان: هر سال، میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان، از برج ایفل بازدید می‌کنند. بنابراین، این برج یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار جهان و یکی از نمادهای مهم فرانسه است.
 6. نقشه‌برداری: در طول سال‌ها، برج ایفل به عنوان یک مرجع برای نقشه‌برداری و محاسبه طول جغرافیایی استفاده شده است. قرارگیری دقیق برج و ارتفاع آن باعث شده است که برای نقشه‌برداران و محققان مورد توجه قرار گیرد.
 7. ساخته شده برای مدت محدود: در ابتدا، برج ایفل برای نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1889 ساخته شد و برنامه اصلی آن تا 20 سال پس از آن بود. اما با توجه به اهمیت و محبوبیت آن، تصمیم گرفته شد که برج برای مدت نامحدودی باقی بماند.
 8. ساخت توسط گوستاو ایفل: برج ایفل توسط مهندس فرانسوی گوستاو ایفل طراحی و ساخته شد. ایفل قبلا به عنوان مهندس سازه و طراحی پل‌های فولادی شهرت داشت.
 9. تعداد کارگران: در طول فرآیند ساخت برج ایفل، حدود 300 کارگر درگیر بودند و طی دو سال و نیم به ساخت برج مشغول بودند.
 10. دسترسی عمومی: برج ایفل بازدیدکنندگان را به تمامی طبقات خود دعوت می‌کند. تا آخرین طبقه، مردم می‌توانند به بالاترین نقطه برج دسترسی داشته باشند و از منظره‌ی بی‌نظیر پاریس لذت ببرند.
 11. ثبت جهانی یونسکو: در سال 1991، برج ایفل به عنوان یکی از میراث‌های جهانی توسط سازمان یونسکو ثبت شد. این ثبت، نشان دهنده اهمیت فرهنگی و تاریخی آن است و نشان می‌دهد که برج ایفل یکی از سازه های بزرگ تمدن بشری است.
 12. مجسمه آزادی: برج ایفل و مجسمه آزادی در نیویورک، از جمله ساختمان‌هایی هستند که با هم مرتبط شده‌اند. الکساندر گوستاو ایفل، نوه گوستاو ایفل، در ساخت مجسمه آزادی نقش داشته و تاثیر برج ایفل در طراحی این مجسمه را نیز مشاهده می‌کنیم.

نکات جالب در مورد برج ایفل

برج ایفل نماد چیست؟

برج ایفل به عنوان نماد بارز شهر پاریس، شناخته می شود. این برج، نمادی از فناوری و مهندسی فناورانه و به عنوان یک آثار هنری و معماری برجسته در شناخته می‌شود. همچنین، برج ایفل نماد عشق نیز به حساب می‌آید و بارزترین نماد عشق، شهر پاریس است.

برج ایفل به عنوان یک نماد بین‌المللی شناخته شده است و در تبلیغات، فیلم‌ها، تصاویر گردشگری و مشاغل مرتبط با گردشگری و هنر، به گسترده‌ترین شکل ممکن استفاده می‌شود. هر سال میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به پاریس سفر می‌کنند تا از این برج مشهور بازدید کنند و عکس‌ها و خاطرات خود را در کنار آن ثبت کنند.

برج ایفل همچنین نمادی از پیشرفت و توانایی بشر در ساخت سازه‌های بلند و بزرگ است. با وجود اینکه از ساخت این برج، سال ها گذشته است؛ اما هنوز هم به عنوان نماد پیشرفت و تکنولوژی مورد توجه قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی

فضای باز برای تولد در تهران

  روز تولد از مهم‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین روزهای زندگی هر شخص است. خیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *