شنبه , 1 اردیبهشت 1403 - 9:38 قبل از ظهر

التهاب رحم خطرناک است

التهاب رحم بیماری به نام سرویسیت است که به دلیل وجود برخی عفونت‌های باکتریایی در خانم‌ها مشاهده می‌شود. یکی از علائم شناسایی این بیماری ترشحات واژینال است. به طور معمول باکتری‌های ناشی از التهاب دهانه رحم در اثر بیماری‌های جنسی منتقل می‌گردند. در صورتی که این بیماری به موقع درمان نشود، امکان پخش عفونت و گسترش آن به درون رحم و لوله‌های فالوپ وجود دارد. سرایت عفونت به لوله‌های فالوپ ممکن است که مشکلاتی را برای باروری افراد ایجاد کند.

همچنین این مشکل در هنگام بارداری نیز برای جنین خطرناک است. زیرا التهاب دهانه رحم موجب آسیب رسیدن و متورم شدن سلول‌های گردنه رحم می‌شود. برخی از علائم این سلول‌ها شامل قرمزی، خارش، تورم و حتی چرک هستند. همچنین در صورت خارش یا فشار دادن ناحیه آسیب دیده ممکن است که خونریزی رخ دهد. در این مطلب از سیب اطلاعات مفیدی درباره این بیماری بیان شده است.

آنچه در مورد التهاب دهانه رحم باید بدانید

آنچه در مورد التهاب دهانه رحم باید بدانید

بیماری تورم دهانه رحم یک بیماری مقاربتی است که گاهی در صورت خفیف بودن بدون نیاز به مراجعه به پزشک درمان می‌شود. اما در غیر این صورت اگر درمان این بیماری به تعویق بیفتد، ممکن است که موجب بیماری‌های متعددی در انسان گردد. برخی از بیماری‌های ناشی از انتقال عفونت رحم به دیگر قسمت‌های بدن عبارتند از: عفونت لوله فالوپ، پولیپ دهانه رحم، عفونت دستگاه تناسلی و لگن و سرطانی شدن برخی از سلول‌های دهانه رحم. در واقع اگر به این بیماری ساده به درستی رسیدگی نکنید، در صورت پیشرفت می تواند خطرناک و جبران‌ناپذیر باشد.

به همین دلیل با دیدن خفیف‌ترین نشانه‌ها بهتر است که برای درمان آن اقدام نمایید. بیماری سرویسیت به طور کامل توسط پزشک قابل درمان است. با توجه به نوع ویروس، باکتری یا قارچ ایجادکننده این بیماری، برای درمان آنتی بیوتیک، داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچ تجویز می‌شود. اما به طور کلی پیدا کردن عوامل زمینه‌ای در درمان این بیماری بسیار حائز اهمیت است. زیرا همانطور که بیان شد، آشنایی با دلایل بروز این بیماری و علائم آن می‌تواند به بیمار کمک کند که نسبت به درمان آن سریع‌تر اقدام نماید.

آنچه در مورد التهاب دهانه رحم باید بدانید

مهمترین دلایلی که باعث ایجاد تورم و التهاب رحم می‌شوند، مربوط به عفونت‌های جنسی هستند. این بیماری‌های عفونی در حین نزدیکی و رابطه جنسی منتقل می‌گردد. برخی از مشکلات و بیماری‌های به وجود آورنده التهاب دهانه رحم عبارتند از:

 • بیماری سوزاک.
 • هرپس تناسلی.
 • عفونت واژینال تریکوموناس.
 • تحریک یا عفونت در اثر استفاده از تامپون.
 • آلرژی و حساسیت‌های واژینال.
 • عدم تعادل در تعداد باکتری‌های رحمی.
 • عدم تعادل هورمون‌ها.

علائم نشان دهنده التهاب رحم

علائم نشان دهنده التهاب رحم

لازم به ذکر است که این بیماری ممکن است که با یا بدون علامت همراه باشد. برخی از بانوان بیماری سرویسیت را به صورت نهفته تجربه می‌کنند و فقط با انجام آزمایش می‌توانند به وجود این بیماری در خود پی ببرند. به همین دلیل انجام آزمایش و چکاپ به صورت دوره‌ای هر چند وقت یکبار برای زنان ضروری است. اما در برخی دیگر از خانم‌ها این بیماری با نشانه‌هایی همراه است که مهمترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • مشاهده ترشحات غیر طبیعی به رنگ‌های قهوه‌ای یا زرد از دهانه رحم.
 • مشاهده خونریزی غیر طبیعی پیش و پس از دوره قاعدگی.
 • خونریزی غیر طبیعی در هنگام رابطه جنسی.
 • احساس درد شدید در حین برقراری رابطه جنسی.
 • احساس درد در هنگام ادرار کردن.
 • درد در ناحیه شکم و لگن.

در صورتی که هر یک از این علائم را مشاهده کردید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. مطالعات پزشکی صورت گرفته نشان می‌دهد که احتمال بازگشت بیماری التهاب رحم در درصدی از خانم‌های دارای این مشکل پس از درمان وجود دارد. لذا بانوان بعد از درمان باید به طور مداوم تحت نظر پزشک آزمایشات لازم را انجام دهند.

آنچه در مورد التهاب دهانه رحم باید بدانید

نحوه پیشگیری از بیماری سرویسیت

اگر بیماری تورم ناحیه رحم دیر تشخیص داده شده یا برای آن درمانی صورت نگیرد، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است که با انجام اقداماتی از بروز بیماری سرویسیت جلوگیری کرد:

 • همراه داشتن و بهره‌مندی از کاندوم در حین مقاربت جنسی.
 • عدم استفاده از دئودورانت‌های زنانه.
 • پرهیز از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی دارای زخم یا ترشحات در ناحیه تناسلی خود.
 • کاهش مصرف آنتی بیوتیک‌های مختلف تا حد ممکن.
 • کنترل میزان قند خون به خصوص در افراد دیابتی.

همچنین توصیه می‌شود که اگر شما در حال درمان این بیماری هستید، شریک جنسی شما نیز درمان‌هایی را در این خصوص انجام دهد. این عمل باعث می‌شود که شما مجددا درگیر بیماری سرویسیت نشوید.

مطلب پیشنهادی

مراحل تشکیل جنین

مراحل تشکیل جنین

اگر به تازگی باردار شده باشید، بدون شک چند ماه آینده را صرف فکر کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار تصویری

عوامل موثر برمقاومت و طول عمر کانکس‌های پیش ساخته
آموزش الفبا همراه با شعر و جدول
درد دور ناف و سرطان
معرفی میخکوبی و نقش آن در ساخت و ساز
طراحی ویلا در تبریز برای سال ۱۴۰۳