یکشنبه , 6 خرداد 1403 - 7:44 بعد از ظهر

برای اتاق خواب فرش بهتر است یا موکت

اتاق خواب محل استراحت کردن است و دکوراسیون آن آرامش بخش باشد و تأثیر مثبت روی شما داشته باشد. فرش و موکت علاوه بر گرم کردن کف اتاق خواب رفت آمد و نشستن احساس راحت تری خواهید داشت.
اما شاید سؤال بسیار از شما هم این باشد: برای اتاق خواب بهتر است فرش کنم یا موکت باشد؟ در ادامه جواب این سؤال را خواهیم داد که برای اتاق خواب فرش بهتر است موکت؟ و مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب را انجام می دهیم.

اتاق خواب بهتره فرش کنم یا موکت؟

برای جواب دادن به این سؤال دوستان که اتاق خواب را بهتر است فرش کنم یا موکت؛ باید گفت هر کسی بنا به نیاز و همچنین شرایط خودش باید انتخاب فرش یا موکت را برای اتاق خواب خود انتخاب کند. البته شما قبل از خرید می توانید با کارشناسان و مشاوران مجله اینترنتی سیب استفاده کنید تا انتخاب بهتر و مناسب تری داشته باشید. در ادامه مقایسه ای فرش و موکت برای اتاق خواب خواهیم کرد تا بهتر بتوانید انتخاب کنید.

اتاق خواب بهتره فرش کنم یا موکت؟

مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب

قبل از مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب باید گفت هر کدام از این دو مزایا و معایب خاص خودش را دارد و از طرفی شباهت ها و تفاوت های با یک دیگر دارند که برای مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب لازم است به آن ها توجه شود و همان طور که گفت شد باید بنا به شرایط و نیاز خود انتخاب کنید. در ادامه از چندین جهت مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب انجام داده ایم.

نصب فرش و موکت اتاق خواب

حس امنیت اتاق خواب

در مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب، باید گفت فرش از لحاظ امنیت فرش مناسب تر است. بسیاری از افراد در هنگام خواب در خواب غلط می خورند و از روی تخت بر زمین می خورند، به همین خاطر فرش به علت نرمی و لطافت بیشتر نسبت به موکت و سایر کف پوش ها مناسب تر است و از آسیب رسیدن جدی به فرد جلوگیری خواهد کرد.

مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب

عایق صوتی اتاق خواب

اکثر افراد در سر و صدا نمی توانند استراحت کنند و آرامش داشته باشند و به خوبی خوابشان نمی برند و عایق صوتی برای افراد مهم است. در مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب از لحاظ عایق صوتی باید گفت معمولاً فرش ها کل کف اتاق را نمی پوشانند، ولی موکت کل کف اتاق را می پوشاند. به همین خاطر از لحاظ عایق صوتی موکت ها مناسبت تر است. توجه داشته باشید اگر فرش کل اتاق خواب را بپوشاند و جای خالی نداشته باشد فرش مناسب تر است.
عایق حرارتی اتاق خواب
عایق حرارتی یکی دیگر از مواردی است که برای افراد مهم است تا در سردی و گرمی هوا تأثیری نداشته باشد و اتاق خواب دمای متعادلی داشته باشد. در این مورد هم مانند عایق صدا اگر موکت کل اتاق را بپوشاند در مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب موکت بهتر است، اما گر فرش کل اتاق را پر کند فرش مناسب تر است.

تنوع طرح و رنگ فرش و موکت اتاق خواب

تنوع طرح و رنگ فرش و موکت اتاق خواب

در مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب از لحاظ تنوع رنگ باید گفت تنوع رنگ و طرح موکت از فرش تنوع بیشتری دارد و برای بهتری می توانید دکوراسیون اتاق خواب خود را چیدمان کنید.
قیمت فرش و موکت اتاق خواب
اما از لحاظ قیمت اگر قرار باشد مقایسه ای بین فرش و موکت برای اتاق خواب انجام بدهیم این بار هم موکت است که با اینکه موکت از لحاظ طرح و رنگ های مختلف و نرمی و لطافت بعضی از طرح ها قیمت بسیار مناسبت تری نسبت به فرش دارد.

نصب فرش و موکت اتاق خواب

نصب فرش و موکت اتاق خواب

فرش ها به دلیل سایزهای استانداردی که دارد هنگام مقایسه بین فرش و موکت برای اتاق خواب از لحاظ راحتی نصب پیش گام هستند و نیازی به هیچ گونه وسیله برای نصب ندارند، فقط کافی است آن را پهن کنید. از طرفی دیگر موکت نیاز به ابزار خاص و گران قیمتی ندارند فقط نیاز به یک تیغ موکت بری برای برش و در بعضی مواقع نیاز به چسباندن دارد. اگر چه این ابزار به ظاهر بسیار ساده و ارزان هستند.
اما باید توجه داشته باشید چسباندن و مخصوصاً برش موکت دقت بسیار بالای نیاز دارد و بهتر است از یک نصاب موکت حرفه ای موکت بهره ببرید. به این نکته هم باید توجه داشت که موکت به دلیل نداشتن سایز استاندارد و برش دادن آن می توانید کل فضای اتاق خواب را بپوشانید این در حالی است که فرش سایز استاندارد دارد و همان اندازه را فقط می تواند بپوشاند.

شستشوی فرش و موکت اتاق خواب

شستشوی فرش و موکت اتاق خواب

اگر بخواهیم از لحاظ شستشو مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب انجام دهیم باید گفت موکت قابلیت شستشو راحت تری و بهتری دارد. همچنین لحاظ جا به جایی موکت نسبت به فرش بسیار سبک تر است.

تغییر دکوراسیون فرش و موکت اتاق خواب

اگر شما مستأجر هستید و مدام مکان عوض می کنید یا اینکه قصد تعویض دکوراسیون داخلی منزل خود را داشته باشید در مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب باید گفت فرش با اینکه سنگین تر است و جا به جایی سخت تری دارد ولی برای تغییر دکوراسیون داخلی بهتر است. علت اینکه فرش برای تغییر دکوراسیون مناسب تر است را، در قسمت های قبل به آن اشاره کردیم. از دیگر دلایل ارجحیت فرش می توان به این نکته نیز اشاره کرد که فرش اندازه استاندارد دارد و برای همه مکان ها می توان استفاده کرد. اما موکت را باید به اندازه ی اتاق خواب برش داده شود و در بعضی مواقع چسبانده شدن به همین علت امکان استفاده موکت برای مکان های دیگر وجود ندارد.

سخن آخر

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید در مقایسه فرش و موکت برای اتاق خواب در بعضی موارد موکت مناسب تر است و در بعضی مواقع فرش مناسبت تر است. شما باید بر اساس نیاز و شرایط خود برای اتاق خواب فرش یا موکت انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی

همه چیز درباره فرش ماشینی با الیاف طبیعی و مشخصات آن

همه چیز درباره فرش ماشینی با الیاف طبیعی و مشخصات آن

فرش ماشینی با الیاف طبیعی یا با الیاف مصنوعی، نزدیک به نیم قرن است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *