چهارشنبه , 29 فروردین 1403 - 3:54 بعد از ظهر

حرز امام جواد و هر آن چه باید از خواص و برکات این دعا بدانید

حرز امام جواد یکی از معروف‌ترین دعاها در بین علما و دوستداران معصومین به حساب می‌آید. حرز به معنای مکانی است که امنیت و استحکام زیادی دارد. بنابراین فردی که در چنین مکانی قرار می‌گیرد، از هر نوع گزند و بلایی در امان خواهد بود. حال سوال این است که چرا این دعای منسوب به امام جواد (ع) را «حرز» می‌نامند؟

حرز امام جواد شامل کلمات، عبارات و اسمای متبرکه‌ای است که دارنده آن را از بلایای متعدد، دور نگه می‌دارد. به همین دلیل نیز مجموعه این عبارات را حرز می‌نامند. حرز یاد شده در دو نوع حرز کبیر و حرز صغیر به کار می‌رود. هر یک از این موارد، خواص ویژه خود را دارند. اما حرز کبیر، بیشترین تاثیر را بر زندگی فرد خواهد داشت.

از مهم‌ترین اثرات حرز جواد الائمه (ع) می‌توان به دفع چشم و نظر، رفع سحر و جادو و پیشگیری از بلا و مصیبت اشاره کرد. البته این حرز زمانی می‌تواند موثر واقع شود که با شرایط صحیح و در زمان مناسب نوشته شود.

حرز امام جواد و هر آن چه باید از خواص و برکات این دعا بدانید

متن حرز امام جواد کامل به همراه ترجمه

حرز امام جواد یکی از متون معتبر و پرطرفدار در بین علما و پیروان معصومین به حساب می‌آید. این حرز شامل تعداد زیادی از عبارت‌ها و اسامی متبرکه است. نوشتن حرز جوادالائمه آداب و شرایط خاص خود را دارد. در هر حال، هر فردی چه زن و چه مرد، می‌تواند آن را همراه داشته باشد.

متن حرز صغیر امام جواد تنها شامل یک عبارت کوتاه است که آن را تحت عنوان «یا نور یا برهان» نیز می‌شناسند. این آیه به شکل زیر باید قرائت شود:

یا نُورُ یا بُرْهَآنُ یَا مُبینُ یا مُنِیرُ یا رَبِّ اکْفِنِی الشُّرُورَ وَ آفَاتِ الدُّهُورِ وَ أَسْأَلُکَ النَّجَاهَ یومَ یُنْفَخُ فِی الصُّور

متن حرز کبیر امام جواد، یک متن طولانی با معانی عظیمی است که باید بر روی پوست آهو نوشته شود. در بین متن این حرز محبوب، برخی اشکال و حروف رمزی نیز به کار می‌روند. ممکن است بخش مهمی از خواص حرز جوادالائمه نیز به همین اشکال و حروف مربوط باشد.

متن حرز امام جواد را در هر زمانی از شبانه روز می‌توان نوشت. با این حال دقت کنید که در روزها و زمان‌های قمر در عقرب نوشته نشود. نکته دیگر اینکه این نوشتار باید در یک محفظه چرمی نگهداری شود. روش استفاده از آن به صورت بازوبند بر روی بازوی راست خواهد بود. در این صورت، می‌توانید از تمامی خواص آن بهره‌مند گردید.

متن حرز امام جواد کامل به همراه ترجمه

فواید و برکات حرز امام جواد

حرز کبیر امام جواد خواص متعددی دارد که دارنده آن، از تمامی این خواص بهره‌مند می‌گردد. در آیات و روایات، حدود 80 خاصیت و برکت برای این حرز در نظر گرفته شده است. در ادامه، به معرفی برخی از مهم‌ترین خواص حرز امام جواد می‌پردازیم.

 • دفع بلایای ناگهانی: یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین خواص حرز کبیر امام جواد، دفع بلایا است. صرف نظر از اینکه حرز کبیر یا حرز صغیر را به کار ببرید، می‌توانید از این خاصیت آن بهره‌مند شوید. با این حال، اگر حرز کبیر را به صورت بازوبند بر روی بازوی راست خود ببندید، دفع بلایا تنها یکی از خواص آن خواهد بود.
 • از بین بردن طلسم و جادو: در حرز کبیر امام جواد، تعداد زیادی از عبارت‌ها، آیه‌های قرآن و اسامی متبرکه به کار رفته‌اند. از این رو در صورتی که برای شخصی دعا یا طلسمی وجود داشته باشد، این حرز می‌تواند آن‌ها را باطل نماید.
 • بی اثر کردن دعاهای بد و انرژی‌های منفی: بسیاری از افراد هستند که به دلیل موفقیت‌های زیاد، مورد حسادت اطرافیان قرار می‌گیرند. به طوری که همواره انرژی‌های منفی و دعاهای بد، از سوی انسان‌های حسود به سمت آن‌ها روانه می‌شود. به کار بردن حرز امام جواد و همراه داشتن آن بخش زیادی از این انرژی‌ها را دفع خواهد کرد.
 • از بین بردن اثرات چشم زخم: چشم زخم حالتی است که در اثر جذب انرژی‌های منفی از افراد حسود و بدطینت رخ می‌دهد. برای این که از اثرات و آسیب‌های ناشی از آن در امان باشید، می‌توانید از حرز امام جواد استفاده کنید. تاکید می‌کنیم که تنها حرز کبیر امام جواد، برای این منظور مناسب است.
 • از بین بردن فقر و تنگدستی: آیات و روایات حاکی از آن هستند که هر کس حرز امام جواد را به همراه داشته باشد، از فقر و تنگدستی در امان است. در واقع، همراه داشتن این حرز باعث افزایش برکت در زندگی افراد خواهد شد.
 • عدم نیاز به غیر خداوند: یکی از بهترین اثرات حرز امام جواد، جلب توجه فرد تنها به سوی خدا است. بنابراین معنویت در زندگی او افزایش می‌یابد و از غیر خداوند نیز بی‌نیاز می‌شود.

فواید و برکات حرز امام جواد

 • حفظ فرد دارنده از گناه و حفظ آبرو: یکی از معجزات حرز کبیر، حفظ شخص دارنده از انجام انواع گناهان و خطاها است. به همین دلیل به همراه داشتن آن، علاوه بر پاکی دارنده، عزت و آبروی وی را نیز حفظ می‌کند.
 • پیشگیری از مریضی و اذیت و آزار: پیش از این اشاره کردیم که به همراه داشتن حرز امام جواد، مانع از بروز بلایا و حوادث می‌شود. مریضی و هر آنچه که باعث آزار و اذیت انسان می‌گردد نیز به کمک این حرز قابل دفع خواهد بود.
 • گشایش در امور و کارها: در بسیاری از موارد، انجام برخی از کارها با گره و مشکل مواجه می‌شود. افرادی که از حرز کبیر استفاده می‌کنند، کمتر در این گونه موقعیت‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین اگر شما از آن گروه افرادی هستید که در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل می‌شوید، بد نیست حرز امام جواد را به همراه داشته باشید.
 • دفع وحشت از تنهایی: تنهایی وضعیتی است که باعث ایجاد رعب و وحشت در افراد می‌شود. به همراه داشتن حرز کبیر، این گونه وحشت‌ها را از بین خواهد برد. در صورتی که شما نیز از تنها ماندن در خانه یا محیط‌های سربسته ترس دارید، می‌توانید از برکات حرز امام جواد و تاثیر آن در این زمینه بهره‌مند شوید.
 • رسیدن به آرزوها و حاجات مشروع: برای افرادی که حرز کبیر امام جواد را بر روی بازوی راست خود می‌بندند، رسیدن به آرزوها و حاجات مشروع ساده‌تر است. این دعای قوی در رفع مشکلات مسیر رسیدن به آرزوها، تاثیر بی‌نظیری دارد.

در این مطلب در رابطه با حرز امام جواد و هر آن چه باید از خواص و برکات این دعا بدانید، خواندید. برای کسب انواع اطلاعات در زمینه دین و مذهب و هر زمینه ای می توانید به مجله سیب مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

نمونه سوال دینی یازدهم با جواب

  در این مطلب به بررسی برخی از نمونه سوالات دینی یازدهم به همراه جواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *