شنبه , 5 خرداد 1403 - 9:26 قبل از ظهر

بهترین فرش دستباف ایران مال کدام شهر است

از دیر باز فرش های دستباف ایرانی زینت بخش کاخ ها و خانه های اعیانی سراسر دنیا بوده اند. هنرمندان بافنده ایرانی خوش قریحه در گوشه و کنار ایران بخشی از روح زیبای خود را در میان گره های فرش ها می بافند و به طرح ها جان می بخشند.

بهترین فرش دستباف ایران مال کدام شهر است؟

به هر گوشه ای از کشور بزرگ ایران سفر کنید، می توانید فرش های دستباف زیبا و با کیفیتی را پیدا کنید که با طرح ها و نقشه های اصیل آن منطقه و با استفاده از مواد اولیه در دسترس بافته می شوند.

نکاتی برای انتخاب بهترین فرش دستباف ایران

برای انتخاب بهترین فرش دستباف ایران در وهله نخست شما باید بتوانید یک فرش با کیفیت را تشخیص بدهید. نکاتی که هنگام خرید بهترین فرش دستباف باید در نظر بگیرید، عبارتند از اندازه فرش ( که نباید بیش 2-3 سانتی متر با اندازه استاندارد تفاوت داشته باشد)، تراکم فرش ( منظور تعداد گره ها در سانتی متر مربع است که از پشت فرش می توان آن را دید)، متقارن بودن شکل و رنگ ( باید فاصله ترنج ها از لبه فرش برابر بوده و نقش ها کاملاً قرینه باشند)، کامل بودن همه طرح ها، یکنواختی رنگ، اندازه و کلفتی پرزها ( اگر دست خود را برخلاف خواب فرش بکشید می توانید یک دست بودن رنگ پرزها را ببینید). البته بسیاری از این موارد را می توان در فرش های دستباف اصفهان، نائین، کاشان، تبریز، قم و … دید.

نکاتی برای انتخاب بهترین فرش دستباف ایران

معروف ترین فرش های دستباف ایران

در میان شهر های ایران، تبریز به عنوان “شهر جهانی بافت فرش” شهرت یافته است. از معروف ترین نقشه های فرش تبریز می توان به هزاره هریس، طرح ماهی و طرح سالاری اشاره کرد. قدیمی ترین فرش های دستباف ایران در شهر کاشان بافته شده اند. فرش های دستباف ایران بسیار ریز بافت و ظریف هستند.

نکاتی برای انتخاب بهترین فرش دستباف ایران

فرش های ابریشمی قم را نیز می توان از بهترین فرش های دستباف ایران به حساب آورد. فرش اصفهان با رنگ بندی متنوع و دوام بالا نیز از دیگر فرش های دستباف با کیفیت ایرانی می باشد. این که کدام فرش را انتخاب می کنید به سلیقه شما، جایی که می خواهید فرش را بیندازید و هزینه ای که می خواهید برای خرید فرش صرف کنید بستگی دارد.

نکاتی برای انتخاب بهترین فرش دستباف ایران

انواع فرش های دستباف ایران از لحاظ جنس

  • قالی تمام پشم: جنس تار و پود و پرز آن از پشم بوده و بیشتر در مناطق سردسیر و کوهستانی بافته می شود.
  • قالی چله پشم: جنس تار و پود آن از پشم بوده ولی جنس پرز ها نه. در بافت این فرش دستباف گاهی به جای پشم از کرک استفاده می شود.

انواع فرش های دستباف ایران از لحاظ جنس

  • قالی تمام ابریشم: تار و پود و پرز آن از جنس ابریشم می باشد.
  • قالی کف ابریشم: جنس تار و پود آن از کرک یا پشم و پرز های آن از ابریشم است.

انواع فرش های دستباف ایران از لحاظ جنس

  • قالی گل ابریشم: جنس تار و پود آن از کرک یا پشم بوده و در بافت پرزها از کرک و ابریشم استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی

همه چیز درباره فرش ماشینی با الیاف طبیعی و مشخصات آن

همه چیز درباره فرش ماشینی با الیاف طبیعی و مشخصات آن

فرش ماشینی با الیاف طبیعی یا با الیاف مصنوعی، نزدیک به نیم قرن است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *