سه شنبه , 8 اسفند 1402 - 11:56 بعد از ظهر

گذاشتن قرص ال دی در واژن باعث سقط جنین میشود؟

به دست آوردن آگاهی درباره بارداری و حفظ یا سقط جنین و… برای بانوان باردار امری ضروری به‌شمار می‌رود. یکی از موضوعات مهم در این‌باره نحوه استفاده قرص ال دی و پاسخ به این پرسش‌ است که آیا گذاشتن قرص ال دی در واژن باعث سقط جنین میشود؟ باید توجه کرد که اطلاعات ارائه‌شده در این نوشتار به‌هیچ‌وجه توصیه پزشکی نیستند و برای هرگونه تصمیم یا اقدامی درباره جنین و مسائل بارداری باید با پزشک متخصص مشورت کرد.

گذاشتن قرص ال دی در واژن باعث سقط جنین میشود؟

آیا قرص ال دی باعث سقط جنین می شود؟

ابتدا باید بدانیم که قرص‌های LD با قرص‌های سقط جنین یکی نیستند. قرص‌های سقط جنین داروهایی هستند که با متوقف کردن ترشح هورمون پروژسترون فرایند بارداری را متوقف و از تداوم آن پیشگیری می‌کنند؛ زیرا باعث انقباض رحم و دفع بارداری می‌شوند.

در واقع مصرف قرص‌های LD راه اضطراری برای پیشگیری از بارداری است تا با ایجاد تاخیر در مکانیزم تخمک‌گذاری یا جلوگیری از لقاح از بروز بارداری جلوگیری کند؛ البته درصورتی‌که فرد باردار باشد با این روش نمی‌توان جلوی آن را گرفت. حال سوال اینجاست که گذاشتن قرص ال دی در واژن باعث سقط جنین میشود؟

در پاسخ باید گفت قرار دادن قرص ال دی در واژن روش توصیه‌شده، امن یا موثری نیست. در واقع این داروها را باید بلافاصله و در کمترین زمان پس از رابطه جنسی محافظت‌نشده به‌صورت خوراکی استفاده کرد تا از بارداری احتمالی پیشگیری کند؛ بنابراین با قرار دادن آن در واژن احتمال تحریک، عفونت یا جذب ناقص دارو وجود خواهد داشت.؛ پس اگر کسی به‌منظور سقط جنین این کار را انجام دهد به هدف خود نخواهد رسید.

آیا قرص ال دی باعث سقط جنین می شود؟

مشورت با پزشک زنان بهترین راهکار

با تمام این توضیحات، نمی‌توان انکار کرد که گاهی شرایط فرد بسیار خاص و استثنایی است و به‌ناچار باید نسبت به وجود یا عدم وجود جنین تصمیم بگیرد. گرفتن این تصمیم قطعا کار ساده و راحتی نیست و می‌تواند بر ابعاد مختلف زندگی تاثیر بگذارد. در چنین شرایطی به‌جای اقدام فوری یا درگیری با این موضوع که آیا گذاشتن قرص ال دی در واژن باعث سقط جنین میشود؟ باید مسایل زیر را مد نظر قرار داد:

سلامتی و تندرستی مادر

سقط جنین یک روش پزشکی ایمن و قانونی است که خطرات یا عوارض کمی دارد. بااین‌حال، مانند هر روش پزشکی، ممکن است عوارض جانبی یا مشکلاتی نیز داشته باشد. فرد باید درباره سابقه پزشکی، وجود بیماری و نوع داروهایی که احتمالا مصرف می‌کنید با پزشک مشورت کند و درباره روش‌های مختلف سقط جنین، نحوه کارکرد آن‌ها، انتظارات و نحوه مراقبت از خود بعد از انجام عمل سقط جنین اطلاعاتی را به دست بیاورد.

ارزش‌ها و احساسات

سقط جنین موضوعی پیچیده و احساسی است که می‌تواند به‌روش‌های مختلفی بر فرد تاثیر بگذارند؛ مثلا براساس باورهای شخصی یا مذهبی، فرهنگ، خانواده یا تجربیات خود، احساسات یا دیدگاه‌های عمیقی درباره سقط جنین داشته باشد یا نسبت به بارداری و سقط جنین دچار احساسات متناقضی شود که البته همه واکنش‌ها اموری طبیعی هستند.

در این شرایط فرد باید به نجوای درونی خود گوش دهد و به احساسات خود احترام بگذارد. همچنین باید از افرادی کمک بگیرد که به او اهمیت می دهند و به تصمیمی که گرفته است، احترام بگذارند و از همه مهم‌تر به دامان یک فرد متخصص همانند مشاوری مجرب یا درمانگر حرفه‌ای پناه ببرد.

مشورت با پزشک زنان بهترین راهکار

وضعیت فرد

سقط جنین تصمیم آسان یا ساده‌ای نیست و ممکن است بر بسیاری از جنبه های زندگی فرد مانند تحصیلات، شغل، امور مالی، روابط و برنامه‌های آینده تاثیر بگذارد؛ بنابراین برای گرفتن چنین تصمیمی باید به همه این مسایل فکر کرد و به این موضوع هم اندیشید که با این اقدام آیا پشتیبانی خواهی داشت یا باید برای دفاع از اقدام خود به مقابله با دیگران و دفاع از خود بپردازید. باید واقع‌بینانه به همه مسایل نگریست و آن‌ها را در نظر گرفت.

در پایان برای گرفتن بهترین تصمیم و نتیجه به بهترین راه گام بگذارید که مشورت جدی و همه‌جانبه با پزشک متخصص به‌عنوان بهترین راهکار است.

جمع‌بندی

ورود به فرایند بارداری و تداوم آن یک مرحله بسیار مهم برای بانوان باردار است؛ در این بین گاهی به سبب وقوع شرایطی خاص، افراد ناچار به تصمیم‌ گیری درباره حفظ یا سقط جنین می‌شوند و به‌روش‌های گوناگون آن می‌اندیشند؛ با این وجود گفته ای ما در این مطلب نباید باعث تصمیم گیری برای شما شود. در چنین شرایطی بهترین راهکار و مناسب‌ترین مسیر برای تصمیم‌گیری، مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از راهنمایی‌های او خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

پایین بودن پلاکت خون در کودکان

پایین بودن پلاکت خون در کودکان

تقریبا همه با اهمیت پلاکت طبیعی خون آشنایی دارند. از مهمترین وظایف پلاکت خون، جلوگیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *