چهارشنبه , 12 مهر 1402 - 12:57 بعد از ظهر

حرکاتی که باعث سقط جنین میشود؟

مراقبت‌های دوران بارداری برای پیشگیری از سقط جنین اهمیت زیادی دارند. برای مثال، دوری از حرکاتی که باعث سقط جنین میشود، اولین گام است. هر فرد بنا بر ساختار بدنی و وضعیت جسمانی خود باید از مراقبت‌هایی اصولی پیروی نماید. با این حال اصلی‌ترین موضوع، نظر پزشک متخصص درباره وضعیت سلامت مادر و جنین خواهد بود. ممکن است فعالیتی که برای شما مفید است برای شخص دیگر کاملا مضر و خطرناک باشد.

هر حرکتی که باعث ضربه یا فشار بر شکم شود، می‌تواند خطر داشته باشد. به همین دلیل، بپر بپر کردن، ورزش‌هایی که از توپ استفاده می‌کنند و ورزش‌های سنگین مانند کوه نوردی، خطرناک هستند. حتی اگر تا قبل از بارداری جزئی از روتین روزمره شما بوده باشند.

حرکاتی که باعث سقط جنین میشود؟

دراز نشست باعث سقط جنین میشود؟

یکی از حرکاتی که باعث سقط جنین میشود، دراز نشست است. البته درباره انجام این نرمش استثنائاتی هم وجود دارند. برای مثال، برخی افراد تا قبل از بارداری این نرمش را به تعداد زیاد در روز انجام می‌داده‌اند. از این رو، بدن و عضلات شکم آن‌ها آمادگی انجام دراز نشست را دارند. به همین دلیل، طبق نظر پزشک متخصص و با تایید وی می‌توانند به تعداد محدود حرکت دراز نشست را انجام دهند.

نکته دیگر این که با رشد جنین و بزرگتر شدن آن، بهتر است از انجام دراز نشست صرف نظر کنید. در هر حال، این نرمش فشار زیادی بر عضلات شکم و کمر وارد می‌کند. بنابراین ممکن است خطر مرگ جنین را در پی داشته باشد. هر ورزشی که با خم و راست شدن شکم و کمر همراه باشد، برای بارداری خطرناک است. زیرا فشار وارد بر شکم و جنین را از کنترل خارج خواهد کرد.

یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنید، نظر پزشک و مراقب بهداشتی است. معاینات ماهیانه زنان باردار مشخص می‌کند که آیا بدن آن‌ها تحمل ورزش‌هایی مانند دراز نشست را دارد یا خیر. گاهی شرایط فرد به گونه‌ای است که باید در استراحت مطلق به سر برد. در این صورت، نه تنها دراز نشست بلکه انجام هر گونه فعالیت ورزشی ممنوع خواهد بود. به این ترتیب، نحوه پرهیز از حرکاتی که باعث سقط جنین میشود باید بر اساس نتیجه معاینات تعیین گردد.

دراز نشست باعث سقط جنین میشود؟   

ایا بپر بپر باعث سقط جنین میشود؟

یکی از حرکاتی که باعث سقط جنین میشود بپر بپر کردن بیش از حد و اندازه است. البته از دید برخی از پزشکان و مراقبین بهداشتی، حرکاتی که جنب و جوش زیادی دارند برای بانوان باردار مفید هستند. برای مثال، در حرکت کرانچ فرد باید بپر بپر کرده و دست‌ها و پاهای خود را باز و بسته نگه دارد.

در نظر اول به نظر می‌رسد که این حرکت باعث تقویت عضلات بدن شده و به بارداری راحت‌تر کمک می‌کند. اما لازم است تاکید کنیم که بپر بپر کردن، فشار خون و تپش قلب را بالا می‌برد. این مساله به طور خاص برای افرادی که دچار نارسایی‌های قلبی هستند، اهمیت بیشتری دارد. فشار خون بالا از آن دست مشکلاتی است که می‌تواند خطر سقط جنین را در پی داشته باشد.

حتی برای افرادی که از سلامت کامل جسمانی برخوردار هستند، انتخاب ورزش‌های پر جنب و جوش محدودیت دارد. در هر حال، حرکات شدیدی که ضربان قلب را زیاد می‌کنند، باعث آسیب به جنین خواهند شد. افزایش بیش از حد دمای بدن در زنان باردار نیز می‌تواند خطرناک باشد. ضمن این که حرکات شدید کمر و شکم خطر مرگ جنین را در بر خواهند داشت.

ایا بپر بپر باعث سقط جنین میشود؟

آیا طناب زدن باعث سقط جنین میشود؟

یکی دیگر از حرکاتی که باعث سقط جنین میشود، طناب زدن است. در این حرکت پاها جفت شده و فرد باید بالا و پایین بپرد. هر چند تحرک این ورزش مانند حرکت کرانچ نیست، اما در هر حال، می‌تواند خطرناک باشد. افزایش ضربان قلب، بالا رفتن دمای بدن و افزایش فشار خون از تاثیراتی است که این ورزش بر بدن می‌گذارد.

در حالت‌های عادی، این تاثیرات باعث بهبود متابولیسم بدن و کاهش وزن اصولی خواهد شد. اما طناب زدن در دوران بارداری می‌تواند خطر از دست دادن جنین را در پی داشته باشد.

علائم سقط جنین در اثر طناب زدن

اگر در اثر طناب زدن یا هر نوع ورزش دیگری دچار سقط جنین شوید، علائم زیر را تجربه خواهید کرد:

  • خون‌ریزی واژینال
  • درد شدید در ناحیه شکم
  • تنگی نفس شدید
  • سردرد، سرگیجه و تار شدن دید
  • کاهش حرکات جنین در شکم

برای پیشگیری از این واقعه ناگوار بهتر است تا حد امکان از انجام حرکاتی که باعث سقط جنین میشود پرهیز نمایید. شما پس از دوران بارداری کاملا به زندگی عادی خود بر می‌گردید. بنابراین بهتر است مراقبت‌های این دوران را جدی بگیرید تا بتوانید پس از آن سلامتی کامل خود را به دست آورید.

مطلب پیشنهادی

بهترین مولتی ویتامین برای سفیدی مو

  کمبود ویتامین منجر به ریزش مو، شکستگی بیش از حد تارهای زلف و سفید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *